Çocukluk Dönemi Ekzeması (Atopik Dermatit)

Ailesel olarak alerjik hastalıklara yatkın olana çocuklarda daha sık olmak üzere ilk 3 yıl içinde görülen bir ekzema türüdür.

Atopik Dermatit ne zaman ortaya çıkar?
Çocukluk çağı ekzeması genellikle 6 ayda başlar ev 3 yaşına dek kendiliğinden kaybolur. Ancak bazı çocuklarda ise bu yaştan sonra da devam edebilir.

Atopik Dermatit vücudun hangi bölgelerinde olur?
Atopik Dermatit; çocuğun yaşına bağlı olmakla beraber genellikle kıvrım yerlerinde, gövde de, kol ve bacaklarda ortaya çıkar.

Atopik Dermatitin belirtileri nelerdir?
En önemli belirtisi kaşıntıdır. Özellikle gece ortaya çıkan kaşıntı bebekte uykusuzluğa neden olur bu da ailenin yaşam kalitesini bozar. Uyumayan bebek, uyumayan anne-baba demektir. Bu durum uzun süreli olduğunda ailede dengeler bozulabilir.

Atopik Dermatitli ailelerde hangi tür alerjik hastalıklar görülebilir?
Anne ve babada ya da bir üst kuşak akrabalarda alerjik burun nezlesi, alerjik göz nezlesi veya daha ileri yaşlarda ise astım görülebilir. Bu nedenle ailesinde alerjik hastalığı olan bebeklerde atopik dermatit görülme sıklığı artar.

Atopik Dermatit yiyeceklerle artar mı?
Çocukluk döneminde özellikle ilk aylarda inek sütü ve yumurta en allerjen yiyecekler olarak bilinir. Ancak bu yiyecekler atopik dermatiti artırmazlar. Bunu yanında ilk yaşlarda özellikle fıstık, fındık, susam, ceviz gibi çocukların nispeten az tüketecekleri ürünler ile nadiren tropikal meyveler ve bazı deniz ürünleri atopik dermatite neden olabilir.

Atopik dermatitin tedavisi nasıldır?
Hastanın yaşına, ekzemanın bulunduğu bölgeye, hastalığın yaygınlığına bağlı olarak tedavide çok sayıda ürün kullanılmaktadır ve atopik dermatit tedavi edilebilmektedir. Tedavinin şekline ve ne kadar süre uygulanacağına dermatolog karar verecektir. Bu tedavi bir süre devam edecektir.