Molluskum Kontagiozum

Özellikle çocukluk döneminde sık görülen zararsız bir viral deri enfeksiyonudur. Bulaşıcı bir enfeksiyondur ve başka bir bireyden direkt temas sonucu geçebilir.

Molluskum kimlerde daha çok görülür?
Çocuklarda ve genç erişkinlerde daha sık görülür, ancak herhangi bir yaşta da ortaya çıkabilir.

Molluskum nasıl ortaya çıkar?
Hasta ile yakın temas veya ortak kullanılan malzemeler ile geçen bir virusdur. Kalıtsal değildir. Bulaşıcılığı çok yüksek olan bir viral deri hastalığıdır.

Molluskum nasıl anlaşılır?
Genellikle 2-6 mm gibi ufak çaplı küçük kabarıklıklardır. Zaman ile tedavi edilmezlerse büyürler. Yarım küre şeklinde ortaları çukur sert yapılardır. Genellikle deri rengindedirler. Kendiliğinden veya müdahale ile parçalandığında içinden peynir kıvamında beyaz bir materyal çıkar, virüs mikrobu bunun içindedir. Bulaşıcıdır. Temastan sonra elleri mutlaka yıkamak gerekir.

Molluskum nasıl tedavi edilir?
Tedavi seçeneği kısmen çocuğun ya da yetişkinin yaşına bağlıdır. Çocuklar için birçok tedavi şekli ağrılıdır. Çocuklarda daha çok topikal solüsyonlar önerilmektedir.

Molluskum tedavisiz bırakılabilir mi?
Kabarcıklar genellikle 6-18 ay içinde kendiliğinden kaybolabilir. Bazen bu süre daha uzun olabilir. Ancak bu süre içinde bulaşıcılık devam edeceği için kendiliğinden tedavisiz bırakmak çok uygun bir seçenek değildir.