Pişik

Çocuklarda bez kullanımına bağlı olarak genital bölgede ortaya çıkan mantar ve ekzemaya halk arasında verilen isimdir. Pişik bu bölgenin idrar ve gaitaya bağlı olarak tahriş olması ile ortaya çıkar. Burada ekzema ve mantar enfeksiyonları bazen ayrı ayrı bazen birlikte de görülebilir.

Pişik nedenleri nelerdir?
Pişik, bez kullanan çocuklarda genital alanın sürekli olarak nemli kalması, idrar ve gaita ile tahriş olması sonucunda derinin koruyucu özelliği kaybolur ve deride mantar enfeksiyonları ve ekzema ortaya çıkar.

Pişik ekzema mı mantar mı?
Pişik olarak isimlendirilen durumun mantar enfeksiyonu mu, ekzema mı olduğunun anlaşılması her zaman kolay olmaz. Bazen bu iki durum birlikte de olabilir. Birbirinden farklı 2 hastalık olduğu için tanının özellikle bir dermatolog tarafından konulması uygun olacaktır.

Mantar enfeksiyonu nasıl oluşur?
Gün boyu kapalı olan bu alanda nemin fazla olması nedeniyle bez kullanan çocuklarda özellikle kıvrım yerlerinde ve makatta kızarıklık ile ortaya çıkan enfeksiyondur. Çocuğun yaşına bağlı uygun ilaçlar ile 2-3 hafta süren tedavilerle iyi yanıt alınır.

Ekzema nasıl oluşur?
Bez kullanımına bağlı ekzema daha çok kalça ve göbek alt kısmında ortaya çıkar. Burada deri bütünlüğü bozulduğu için bebeğin altı kirlendiğinde benzer tablo tekrar oluşur. Mantardan farklı olarak uygun kremler kısa süre kullanıldığında etkili sonuçlar alınır.

Pişikten nasıl korunulur?
Pişik, çocukların bez kullanımının sürdüğü 2-3 yaşa kadar aralıklarla ortaya çıkar. Bu nedenle korunmada özellikle bezin ıslandığı anda sık değiştirilmesi, gaita yaptıktan sonra bir süre bezsiz açık bırakılması, alt kısmın iyice kurulanıp havalandırılması oluşumunu azaltır.