Siğil

Siğil; İnsan papilloma virusu diye adlandırılan virusun derinin üst tabakasında oluşturduğu bir hastalıktır. Daha çok el ve ayaklarda görülür.

Hastalık nasıl oluşur?
Hastalık direkt temas ya da siğile temas eden bir eşyadan bulaşabilir. Deri bütünlüğünün bozulması ile oluşan travmalar bulaşmayı kolaylaştırır.

Nerelerde ortaya nasıl çıkar?
Siğil daha çok ellerde, ayak tabanında ve yüzde ortaya çıkar. Bu bölgeler vücudun dışa açılan bölgeleridir. Siğil, ellerde deri renginde, yüzeyi pürtüklü, üzerinde siyah noktalanmaların görülebildiği deri kabarıklıkları şeklinde karşımıza çıkarken yüzde düz, deriden hafif kabarık ve deri rengindedir. Ayak tabanında ise basmaya bağlı olarak deri içine doğru girer ve zor farkedilir.

Kimlerden ve nasıl bulaşır?
Siğil mutlaka bir yerden, bir zeminden veya bir kişiden bulaşarak olur. En çok ıslak zeminlerin olduğu banyo zeminlerinden, spor salonlarından, yüzme havuzlarından ve ıslak eşya, havlu gibi eşyalardan bulaşır.

Tedavide neler yapılabilir?
Tedavide amaç siğilin bulunduğu bölgeye ilaç uygulayarak o bölgeyi siğilden temizlemektir. Bu amaçla kullanılan çok sayıda ilaç vardır.

Siğil tamamen tedavi edilebilir mi?
Unutulmamalıdır ki siğil tıbbi tedavilerle kolayca tedavi edilebilir. Burada dermatoloji hekiminin önerilerine uyup tedavileri dikkatli bir şekilde uygulamak gerekir. Tedavi sırasında bulaşıcı olduğunu unutmamak ve diğer kişilerle aynı eşyaları kullanmamak gerekir.