Vitiligo Ala Hastalığı

Vitiligo (ALA) Hastalığı

Deriye renk veren hücrelerin (melanosit) fonksiyon kaybı nedeniyle deride ortaya çıkan yama tarzı beyazlıklardır. Melanositler deriye renk verirler ve deri dışında saçta ve gözde de bulunurlar. Vitiligo, Halk arasında “Ala“ hastalığı olarak bilinmektedir.

Vitiligo neden olur?

Vitiligo'nun neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak hastaların bir kısmında otoimmün kökenli (vücudun kendi hücrelerini yabancı kabul etmesi) tiroid bezi hastalıkları, pernisiyöz anemi (bir çeşit kansızlık) görülebilmektedir. Bu hastalıklar tedavi edildiğinde vitiligo da düzelmektedir. Ülkemizde en çok görülen neden kişilerin hassas kişilik yapılarına bağlı gelişen ve psikolojik üzüntü, sıkıntı, ayrılık, ailevi veya işe ait sorunların oluşturduğu üzüntüler başlıca nedenleridir.

Vitiligo genetik geçişli bir hastalık mıdır ? 

Vitiligo genetik geçiş gösterebilir. Hastaların % 20 kadarında ailede veya yakın akrabalarda da vitiligo görmek mümkündür. Bu nedenle vitiligo'lu hastalarda yakın akrabaları da incelemek uygun olur.

Vitiligo çocuklarda görülür mü?

Vitiligo'nun % 20'si çocukluk ve ergenlik döneminde başlar. Bu dönemde özellikle ergenlik dönemimde çocuklar bu hastalıktan psikolojik olarak çok etkilenebilirler. Bu nedenle mutlaka kısa sürede bir dermatolog muayenesi yapılmalıdır.

Vitiligo en sık nerelerde görülür?

Vücudumuzda en sık yüz, el üstü ve el parmaklarında, kol, bacak ve genital bölgede görülürler. Hastalığın özellikle görünen alanlarda olması hastanın toplum içindeki ilişkilerini etkilemekte ve kişinin toplumdan izolasyonuna neden olmaktadır.

Vitiligo zaman içinde her yeri kaplar mı?

Vitiligo'nun % 80 kadar yalnızca el, dirsek, el bileği, ayak bileği gibi hareketli alanlarda ve bazen buna ek olarak yüz bölgesinde görülür. Yani hastalık çoğu kez sınırlı kalır ve ilerlemez. 

Vitiligo'lu hasta güneşe çıkabilir mi?

Vitiligo yaygın olduğunda özellikle kol yüz  ve bacaklarda güneşe maruz kalabilen alanlarda görüldüğünde dışarı çıkmadan önce güneş koruyucu kullanmak gerekebilir. Ancak, güneş ışınlarının (Ultraviyole) tedavide kullanılması nedeniyle dermatologların denetiminde doğal UV ışınları da faydalı olur. Buna hekim karar verebilir.

Vitiligoda Wood ışığı muayenesi neden yapılır?

Vitiligo hastalığında karanlık ortamda özel bir lamba olan Wood Lambası (365 nm) ile muayene etmek gerekir. Bu muayenede vitiligo'daki beyazlıkların sınırları yeni oluşmakta olan beyazlıklar daha belirgin gözükürler. Wood ışığı ayrıca tedavinin takibi amacıyla da kullanılabilir.

Vitiligo yiyeceklerle ilgili midir?

Vitiligo oluşumunda hiç bir yiyeceğin artırıcı bir etkisi yoktur. Bu konuda şu ana dek yapılan bir bilimsel araştırma sonucu yoktur. Vitiligo domates, sarımsak, soğan yemekle olmaz. Var olan vitiligo'da bu yiyecekleri kesmekle geçmez veya azalmaz. Bunlara inanarak yiyecek kısıtlaması yapmamak gerekir.

Vitiligo iç organlardan örneğin bağırsaklardan mı gelir?

Bu konuda son zamanlarda dermatoloji branşı dışında bazı hekimler ne yazık ki bir kanıta bağlı olmadan bunu ileri sürmektedirler. Vitiligo tamamen bir deri hastalığıdır. Bağırsaklardaki herhangi bir hastalığın uzantısı değildir. Bu konuda kanıtlanmış hiç bir bilimsel veri yoktur. Vitiligo, Gluten duyarlılığı ile de ilgili değildir.

Vitiligo hangi yaşta görülür?
Hastalığın % 20’si çocukluk döneminde ortaya çıkar. Bu özellikle genç hastalarda ve çocuklarda önemli bir durumdur. Hastalığın tanısı mutlaka bir dermatolog tarafından konulmalıdır. Vitiligo ile karışabilecek çok sayıda hastalık bulunmaktadır. Bunun ayrımını en iyi dermatoloji uzmanları yapabilir.

Vitiligo tedavi edilebilir mi?
Vitiligo tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ancak tedavi süresi en az 3 ay olmalıdır. Bir tedavinin başarısı hekimin belirlediği süre kadar ilaç veya tedavi yöntemi kullanıldıktan sonra belli olur. Çünkü tedavi için deriye renk veren melanositlerin yeniden pigment (renk) üretebilmeleri için geçmesi gereken süre 3 aydır.

Vitiligoda tedavi neden erken bırakılır ?

Vitiligo tedavisinde hastalarımızın bir çoğu tedavilerini 3 aylık tedavi süresinden önce bırakmaktadırlar. Bu durum yetersiz tedaviye bağlı olarak hastalarda tedaviye yanıt alınamaması anlamına gelir. Umut kaybına yol açar.

Vitiligo tedavisinde bitkisel ürünler faydalı mıdır?

Vitiligo tedavisinde bitkisel ürünlerin yeri yoktur. Alternatif tıbbı usüllerin yeri yoktur. Çünkü tıbbın alternatifi olamaz. Modern tıp sağlık sorunlarının çözümünde tek adrestir. Vitiligo'da bitkisel ürünlerin hiç birisi ile yapılmış ve hastalarda iyi geldiğini gösteren bilimsel kanıtlar yoktur.

Vitiligo tedavisinde bitkisel ürünleri kullanmak zararlı mıdır?

Tedavide yeri olmayan ürünleri kullanıp onlara bel bağlamak ve umut etmek her şeyden önce hastalığın tedavisi ile ilgili umutlarınızın yitirilmesine yol açar. Hekimlere, hastanelere ve tıbba olan güveninizi sarsar. Bunun en kötü sonucu ise umutların yitirilmesi ile tedaviden vazgeçmektir.

Vitiligo tekrar eder mi?

Vitiligo müzmin yani kronik gidişli bir hastalıktır. Kişiye bağlı olarak tedavi ortalama 6-9 ay kadar sürmektedir. Vitiligo tedavisi ile iyi yanıt alındıktan sonra çok az hastada daha önce çıkan yerlerde genellikle psikolojik nedenlere bağlı olarak vitiligo nüks edebilir. Ancak bunlar her zaman tedaviye en kısa süre içinde yanıt verirler. 

Vitiligo tedavisinde neler yapılmalıdır?
Vitiligo tedavisinde belirleyici olan hastalara ait özellikler ve mevsimdir. Hastalığın yaz ve kış aylarında farklı tedavileri bulunmaktadır. Hastalığın tedavisinde ana etmenler; hastanın yaşı, beyazlıkların yerleri, bunların ne zamandan beri var olduğu ve önceden kullanılan tedavilerdir. Tedavideki diğer bir yaklaşım ise ala hastalığının bulunduğu yerdir. Özellikle yüz bölgesindeki beyazlıklar bazı ilaçlarla yaz aylarında tamamen tedavi edilebilirler.

Vitiligoyu kim tedavi etmelidir?

Vitiligo beraberinde Troid hastalığı, Anemi vb . hastalık yoksa Dermatoloji uzmanı tarafından tedavi edilmelidir. Bu tür hastalıklar var ise o zaman endokrin hastalıkları uzmanı (hormon hastalıkları uzmanı) ile beraber tedavi uygulanır. Başka branşlardaki hekimlerin bu hastalığı tedavi etmesi etik değildir. Her hastalık bu konunun uzmanı tarafından tedavi edilmelidir. Bu durum size zaman ve umut kaybettirir.

UNUTMAYIN; VİTİLİGO TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKTIR...